středa 8. října 2014

Šablony systémových rodin

Tento trik je už dost stará záležitost, ale dlouho jsem to nepotřeboval, až tento týden. Pak si vzpomenout je trochu problém, takže co je psáno to je dáno.
Jedná se o vytvoření systémových rodin jako samostatných prvků a jejich export mimo projekt. Normálně to nejde, týká se to pouze rodin na místě, ale je na to hack:
1, Vytvořte si v projektu systémovou rodinu (např. podlahy) pomocí příkazu Komponenta >Vytvořit na místě včetně vysunutí geometrie;
2. Rodinu neukončujte (neklikejte na poslední zelenou fajfku), ale vyberte geometrii vytvořené rodiny a vytvořte z ní skupinu;
3. V prohlížeči v seznamu skupin přes pravý klik skupinu uložte mimo projekt jako *.rfa
4. Pokud chcete vytvořit šablonu takovéto rodiny, přejmenujte *.rfa na *.rft
5. Tyto rodiny se vkládají přímo z editoru rodin pomocí Vložit do Projektu nebo pomocí Umístit komponentu;
6. Rodiny v editoru rodin nemají udávané (v záložce kategorie), jaké jsou kategorie, ale po vložení se řadí na správné místo pod danou kategorii.Na obrázku jsou např. vlastnosti rodiny stěny, ale stěna (jako systémová rodina) v seznamu Kategorií v editoru rodin není.
Při použití rodiny, vytvořené na místě pouze jednou, toto moc smyslu nemá. Ale pokud takovouto rodinu budete kopírovat v prostředí projektu, nevznikne ten příšerný chaos v seznamu rodin, kde každá kopie té samé rodiny (vytvořené na místě) vytváří další záznam do seznamu.
Rodiny takto vytvořené je potřeba před opětovným použitím vyčistit od zbytečného balastu, který se při exportu do souboru rodiny dostane (podlaží, čáry apod).

Hezký den

za BIM-Fórum o.s.

Peter Jirát

1 komentář: