pondělí 4. dubna 2016

Hardware pro Revit Server

Jeden ze čtenářů našeho blogu mne požádal o článek, specifikující doporučený HW pro instalaci Revit serveru (uvažujeme Revit Server 2015 a novější, kde požadavkem je instalace Windows Server 2012 a novější).
V dnešní době virtualizace je ovšem specifikace takového HW trochu komplikovaná. Proto zatím uvedu jen zkušenosti a některé specifikace.
Jak je uvedeno výše, Revit Server v novějších verzích vyžaduje pro instalaci a běh software Windows Server 2012 a novější. Tím je dáno jedno z omezení pro používání Revit Serveru - musíte být schopni na tento HW nainstalovat Windows Server. Zde je možno využít i ořezaných verzí Windows Server, jako je Foundation nebo Essential (výrazně levnější než plná verze), ale tyto verze mohou být natvrdo propojené se značkovým HW (obvykle HP, Dell, IBM,...) a na jiný stroj to nenainstalujete. Z tohoto důvodu uvažovat o nějaké "skládačce" bude problematické, přeci jen značkové servery jsou vyladěné pro dlouhý běh bez přestávek a dnes i s dostatečnou výkonovou rezervou.
Ze zkušeností se ukazuje, že požadavek Autodesku na to, aby na počítači s Revit Serverem nebylo instalováno nic jiného má opodstatnění (je možná dáno i ne úplně ideální správou paměti této aplikace), pokud můžete tak tam nic jiného nedávejte. Ale toto je v menších firmách problematické dodržet, až praxe ukáže, zda právě u vás nebude nutné vyřešit požadavky Revit Serveru jinak - nové železo nebo virtualizace.
Specifikace požadavků Autodesku na SW i HW pro Revit Server najdete třebas zde:
http://help.autodesk.com/view/RVT/2016/CSY/?guid=GUID-09CA7045-5849-4532-82A0-1CFE164602A0
Výkonově jsou dnešní servery (nebo stanice) natolik dimenzované, že zde na problém nedostatečnosti asi nenarazíte. Operační paměť 8GB a větší už bývá standardem, stejně tak síťová karta na přenosovou rychlost 1Gb nikoho nepřekvapí. Průchodnost sítě musí odpovídat požadavkům jak na Revit Server tak i na práci s centrálními modely v lokální síti, tzn rovněž min 1Gb.
Základním kamenem úrazu při pomalém chodu Revit Serveru budou disky, na které se data ukládají. Tady je nutno si nadefinovat disky tak, aby umožnovali vysokou průchodnost dat - tzn diskové pole zapojené do RAID (typ RAID nechám na experty), popřípadě rychlé SSD disky. Zde máme jednoznačnou zkušenost, že s normálními SAT disky na starším železe se používání Revit Serveru stalo neúnosným - hlavně při navyšování počtu připojených uživatelů.
A právě počet přistupujících uživatelů bude rovněž jedním z faktorů, které bude ovlivňovat nadefinování disků/diskového pole. Je potřeba si uvědomit, že Revit Server si data ukládá a synchronizuje pořád, stále komunikuje s protějším Revit Serverem (pokud jsou proti sobě dva a více serverů coby Host), a obhospodařuje i všechna data pro lokální uživatele, kteří mají tento server nastavený coby Akcelerátor. Jeden nebo dva uživatelé je celkem jedno, deset a více už může být na základní konfiguraci problém.
A jaká tedy konfigurace? V jedné z firem, kde se o toto starám, je něco jako:
http://www.czech-server.cz/server-hp-proliant-dl360-g7-2x-intel-xeon-e5620-quad-core-2-40-ghz-16-gb-ram.html
Proč něco jako? Protože originální konfigurace už na webu nenajdete, je to více než 4 roky starý server HP v základní konfiguraci (+ 2x 2disky v RAID) a pro počet uživatelů <5 stačí. Bez virtualizace.
V jiné firmě je "velký" server (myslím že 128GB RAM a 32 procesorů), kde je nadefinováno několik virtuálních serverů s oddělenými Revit Servery. Cenově někde úplně jinde než ta předchozí konfigurace. Proto ani nemá smysl mluvit o nějaké průměrné ceně, záleží na mnoha faktorech, které výslednou cenu železa ovlivní.

Za BIM-Fórum z.s.

Peter Jirát

4 komentáře:

 1. Vďaka za výborné informácie. Ešte by som uviedol ekonomické náklady

  Microsoft Windows Server 2012 R2/64-Bit CZ 713 €
  Server HP ProLiant DL360 G7 851 €
  Revit server sprevádzkovanie (neviem)

  Cena hardware a software (nerátam Revit) je 1564 €/ 42220 Kč s DPH. V porovnaní s novinkou na trhu Colaboration for Revit 135€/mesiac 1070€/rok pre každého člena týmu t.j. Architekt, statik a TZB čo je cca dvoj násobok zriadenia Revit servra. Predpokladám, že inštaláciu a sprevádzkovanie Revit servra ovláda v rámci bývalej ČSR pár ľudí s prostredia CAD studia, chcem sa opýtať aké sú priemerné náklady na sprevádzkovanie Revit servra a či je ho možné sprevádzkovať vzdialene cez TeamViewer

  OdpovědětVymazat
 2. Revit server lze bez problémů nainstalovat i na dálku,je pouze potřeba stáhnout instalační balík RS a doinstalovat na server vyžadované komponenty Windows serveru. Celé to trvá max. 1 hodinu (pokud nenastanou problémy :-) ) Instalaci zvládne každý IT správce, který se trochu vyzná ve Win serveru.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrá správa, lebo čo som čítal príspevky z americkej komunity Revit, tak sprevádzkovanie na plnú funkčnosť trvalo 1-2 dni. Ale verím tomu, že ten kto to robí opakovane to môže zvládnuť povedzme do 2 hodín.Ešte doplňujúca otázka, je nevyhnutný záložný zdroj servra? A aké sú najčastejšie prevádzkové poruchy pre užívateľov.

  OdpovědětVymazat
 4. Jen pro vysvětlení, instalace Windows Serveru trvá déle než hodinu, to odvisí od toho, jaké služby se budou instalovat, převádět AD atd. Ta hodina je opravdu jen na RS a jeho nastavení. K tomu přijde ještě firewall a další drobnosti (skript pro rozkopírování RSN.ini, skript pro zálohování modelů z RS), nic komplikovaného pro šikovného IT. Záložní zdroj s přepěťovou ochranou stojí cca 2tis korun, zničený server po bouřce a několika výpadcích elektriky mnohem více, jednoznačně doporučuji. Poruchy vcelku žádné, párkrát je potřeba zrestartovat službu, pokud se nerestartuje občas celý server. Párkrát jsem narazil na zamčení modelu na RS, když někdo zvenku nějak divně přistoupil na model, ale co přesně bylo příčinou nevím, stačilo odstranit lock a vše znovu běželo v pohodě.

  OdpovědětVymazat