pátek 25. dubna 2014

Neviditelné parametry rodin v projektu

Občas nastane situace, kdy potřebujete mít hodně parametrů v rodině, kterou vytváříte, ale nechcete těmito parametry komplikovat (znepřehledňovat) zobrazení hodnot parametrů rodiny v projektu. Jak na to? Můžu mít vůbec neviditelné parametry?
Můžete - pokud budete používat sdílené parametry (Shared Parameters). Jak asi víte, tento typ parametrů se ukládá v textovém souboru *.txt, který je uložen někde na disku. Jeho struktura uvnitř je následující:


O tom, co znamenají jednotlivé sloupečky se dočtete v helpu, trochu zkušenější uživatelé Revitu strukturu souboru znají. Nás bude zajímat poslední sloupec, který má (v mírně posunuté) v hlavičce nadepsáno VISIBLE. Tím tato hodnota určuje, zda bude parametr po vložení do rodiny (tam je vždy viditelný) viditelný i po načtení do projektu. Jako výchozí se pro všechny vytvořené parametry ukládá hodnota 1, tzn. viditelný. Musíte si soubor sdílených parametrů otevřít v Notepadu (Poznámkový blok) a pro uložené parametry ručně přepsat hodnotu parametru na 0. (Nikdy neotvírejte tyto soubory ve Wordu, mohli byste si do souboru zanést smetí.)
V rodině mohou tyto parametry vypadat takto:


tzn. vidím všechny parametry - i D_h a E (typové parametry), které jsou v souboru sdílených parametrů označené jako neviditelné.
A co v projektu? Tam po vložení rodiny uvidím její typové parametry takto:


Parametry D_h a E tam nejsou - a je určitě příjemné nemít v rodině spousty vedlejších parametrů, které slouží pouze pro výpočet či testování viditelnosti.
Ale - tuto viditelnost nelze po použití jednoduše změnit změnou hodnoty v textovém souboru sdílených parametrů zpět na 1. Ono totiž po vložení sdíleného parametru do rodiny končí jeho spojení se souborem sdílených parametrů, a jakákoli změna v souboru *.txt se nepřenáší do rodiny, kde jsou parametry použité. Proto pokud budete chtít změnit viditelnost, musíte parametr z rodiny odstranit a znovu načíst, což přináší problémy do vzorců atd. Takže opatrně :-).
Můžete si vyzkoušet, zda se tyto skryté parametry dají načíst do tabulky, případně popisovat pomocí popisek (Tag). Nebo taky zda toto skrývání funguje i pro parametry typu Instance.

Za BIM-Fórum o.s.
Peter Jirát

Žádné komentáře:

Okomentovat