pátek 21. března 2014

Spojování vícenásobně

Každý uživatel Revitu, když se dostane hlavně k řezům, musí stále něco spojovat - geometrii entit tak, aby to hezky vypadalo :-) Občas naše řezy vidíme takto:


a není to nic, co bychom chtěli předvést. Pak nastupuje manuální práce spojování. Vyber tento - spoj s tímto. A stále dokolečka. Někteří už si všimli, že lze použít Vícenásobně připojit (Multiple Join), zatržítko, které se objeví po spuštění příkazu Spoj (Join):


Pak stačí vybrat jako první ten, ke kterému chceme připojovat, a pak postupně ty prvky, které mají mít graficky spojenou geometrii. Ale pořád je to dost zdlouhavé.
Už málo lidí ví, že se zde dá použít výběr oknem. Takže spustím příkaz Spoj (Join), zaškrtnu Vícenásobně připojit, vyberu první prvek (ke kterému chci připojovat - konstrukční podlahu nebo stropní desku) a pak oknem přes celou šířku řezu vyberu všechny prvky, které se této desky i jen můžou dotýkat. Revit spojí co může (co se dotýká nebo překrývá) a zahlásí ten počet, který spojit nemůže (klasický panel, kde máte na výběr Rozpoj geometrii, OK a Storno):


Vždy zvolte Rozpoj (Unjoin), tlačítkem OK si zanesete zbytečné chybné spojení, tlačítkem Storno zas celý příkaz zrušíte.
Po chvilce pak máte vzhled řezu upravený do potřebného zobrazení a ušetříte si mnoho klikání.P.S.: Někteří kolegové by rádi viděli tlačítko "Spoj všechno se vším" nebo naopak "Nikdy nic nespojuj", tak uvidíme, co se ve verzi 2015 objeví.

Za BIM-Fórum o.s.
Peter Jirát


Žádné komentáře:

Okomentovat