čtvrtek 19. září 2013

Chci ty parametry jinak!

Nedávno jsem narazil na několik rodin dveří, kde základní parametry rodiny (Width, Height neboli Šířka, Výška) byly instance namísto typových, jak jsou ve výchozím stavu definované v šabloně dveři v Revitu. Říkal jsem si - jak to ten kluk udělal? Možná nějak takto:

1. Když si otevřete šablonu dveří, jsou tam už výchozí parametry nastavené jako typové a nedají se měnit:


2. Tak co teď? Použijeme jeden z doporučených způsobů na tvorbu rodin a to je využití rodiny pro obecný model (Generic Model Family). Když si tuto šablonu otevřeme, tak zde kromě základních referenčních rovin není nic jiného definované - ideální stav pro pokusy :-):


3. A teď můžeme použít jednoduchou změnu typu kategorie (nažloutlá ikona nad ikonou typu rodin) na změnu kategorie z Generic Model (obecný model) na Doors (dveře).


4. Když se teď podíváme do typu rodin (nyní dveří), máme tam skoro ty samé parametry jako v bodě 1. Ale zas jsou TYPOVÉ!!!
5. Tak se musíme vrátit do bodu 2., kde si otevřeme šablonu obecného modelu (Generic Model). A teď si panelu typu rodin (obrázek v bodu 2.) vytvoříme nové parametry, které budou pojmenované stejně jako v šabloně dveří - tedy Výška, Šířka, Hrubá výška, Hrubá šířka, popřípadě i Tloušťka (Width, Rough Width, Height, Rough Height, Thickness), ale rovnou si je vytvoříme jako parametry typu Instance.


6. A nyní (s už vytvořenými parametry) provedeme opět bod 3., tedy změnu kategorie rodiny. 
7. Konečně tu máme rodinu dveří s Instance rozměrovými parametry. Haleluja!
8. A protože dveře jsou většinou osazené do zdi, bude vhodnější si toto vyzkoušet na šabloně rodiny Generic Model Wall Based (obecný model osazený do zdi), kde to funguje úplně stejně. Popřípadě využít sdílených rodin...

Snad vám to takto bude fungovat. Pokud by se objevil nějaký problém, dejte vědět. 
Znovu připomínám diskuzní fórum CZBRS.

Peter Jirát
BIM-Forum 

1 komentář:

  1. Existuje i mnohem jednodušší způsob jak takovéto změny dosáhnout, a to pomocí Option Bar (panel možností v editoru rodin - pod ribbonem), kde je zatržítko "Instance Parameter". Takže stačí vybrat typový parametr a zde ho změnit na Instance (pokud je už součástí vzorce, pak se situace může zkomplikovat).

    OdpovědětVymazat